Izbrana poglavja iz izračunljivosti in računske zahtevnosti
S konzultacijami
po izbiri
Pogoji za vpis
V doktorski program Matematika in fizika, smer Matematika, se lahko vpiše:
kdor je končal drugostopenjski bolonjski študijski program s področja matematike ali sorodnih področij
in je na svojem dosedanjem študiju opravil za vsaj 140 kreditnih točk študijskih obveznosti iz matematičnih
predmetov;
kdor je opravil magistrski študijski program Matematika po starem (predbolonjskem) študijskem
programu;
kdor je opravil štiriletni univerzitetni (predbolonjski) študijski program s področja matematike s
povprečno oceno najmanj 8;
kdor je opravil katerikoli drugostopenjski bolonjski študijski program ali najmanj štiriletni univerzitetni
študijski program, pri čemer mora – odvisno od zaključene smeri študija – opravljati diferencialne izpite
v obsegu od 10 do 60 kreditnih točk (v skladu z Zakonom o visokem šolstvu; diferencialni izpiti so iz
nabora predmetov bolonjskega drugostopenjskega programa Matematika). O zahtevi glede vsebine in
količine diferencialnih izpitov odloča študijska komisija Oddelka za matematiko FMF;
kdor je končal študijski program, ki izobražuje za poklice, urejene z direktivami Evropske unije, če je
ovrednoten z najmanj 300 ECTS.
Pogoji za napredovanje
Za vpis v 2. letnik je potrebno opraviti minimalno 48 kreditnih točk, od tega preddoktorski izpit in še vsaj 24 kreditnih točk iz organiziranih oblik študija (predmetov, seminarjev oz. dispozicije, individualnega študija) iz 1. letnika. Poleg teh pogojev mora študent pred vpisom v 2. letnik izbrati mentorja za doktorat. Za vpis v 3. letnik študija je potrebno opraviti minimalno za 90 kreditnih točk iz obveznosti iz prvih dveh letnikov, od tega za vsaj 42 kreditnih točk iz predmetov, individualnega študija in seminarjev iz 1. in 2. letnika. Poleg teh pogojev mora študent pred vpisom v 3. letnik študija pridobiti soglasje Senata UL k temi doktorske disertacije.
Obveznosti za dokončanje študija
Pogoj za dokončanje študija in pridobitev znanstvenega naslova doktor/doktorica znanosti je, da kandidat uspešno opravi vse s programom določene študijske obveznosti in uspešno zagovarja doktorsko disertacijo v skupnem obsegu 180 kreditnih točk. Tako mora za končanje študija študent opraviti vse obveznosti v okviru organiziranih oblik študija v obsegu 60 kreditnih točk ter poleg tega pridobiti še 120 kreditnih točk na osnovi raziskovalnega dela.
Doktorski izpit
Študent, prvič vpisan v program v študijskem letu 2014/15 ali prej, mora pred vpisom v 3. letnik študija opraviti doktorski izpit. Pred opravljanjem doktorskega izpita si študent izbere dve matematični področji A in B, iz katerih bo opravljal doktorski izpit. Seznam matematičnih področji vsebuje področja: algebra, kompleksna analiza, funkcionalna analiza, numerična analiza, geometrija, topologija, verjetnostni račun, diskretna matematika in računalniška matematika.
Kandidati si izberejo dve matematični področji. Področje A je praviloma matematično področje, s katerega namerava študent izdelati doktorsko disertacijo, področje B pa si študent izbere sam med ostalimi matematičnimi področji. Komisija za doktorski izpit je sestavljena iz treh učiteljev, katerih vsak na doktorskem izpitu zastavi študentu po eno vprašanje. Tako študent na doktorskem izpitu dobi tri vprašanja. Dve vprašanji sta iz matematičnega področja A in eno iz matematičnega področja B.
Raziskovalno delo
Raziskovalno delo mora biti zaključeno z najmanj enim znanstvenim člankom, objavljenim ali sprejetim v objavo v eni od revij iz skupine I ali II interpretacije FMF Meril za volitve v nazive visokošolskih učiteljev, znanstvenih delavcev in sodelavcev.